خانه دسته‌بندی نشده بازاریابی شبکه ای چیست؟

بازاریابی شبکه ای چیست؟

بطور خیلی خلاصه و مختصر اگر بخواهیم بازاریابی شبکه ای ((Network Marketing یا بازاریابی چند سطحی (Multi-level Marketing ) را تعریف کنیم میتوان گفت  نوعی فروش است که در آن محصولات یک یا چند شرکت را بدون تبلیغات و بدون واسطه به صورت چهره به چهره و تنها با تبلیغات دها به دهان به فروش میرسد. در این مدل از فروش در کشورهای آمریکای شمالی، چین، ژاپن، کشورهای اروپایی از قبیل آلمان و ایتالیا طرفداران بسیاری دارد و میتوان گفت سردمداران این نوع فروش هستند.البته در کشور چین این روش فروش غیر قانونی اعلام شده ولی در 50 ایالت آمریکا قانونیست. باید گفت با توجه به آمار 60 الی 75 درصد افراد در بازاریابی شبکه ای به سود دلخواه نمیرسند.

ناگفته نماند بازاریابی شبکه ای با بازاریابی هرمی تفاوت دارد.در بازاریابی هرمی مانند گلدکوئیست و گلد ماین، هیچ محصول واقعی برای فروش نیست و صرفا قول ارائه یک شیئ ارزشمند مثل سکه و طلا و مانند آن که واقعیت خارجی ندارد به افراد فروخته میشود.در واقع یک توهم گرانقیمت را به هزینه بالایی به افراد میفروشند که در کشور ما کاملا غیر قانونی است وبا آن شدیدا برخورد میشود ولی در بازاریابی شبکه ای محصولات  کمپانی ها با روشی که در بالا ذکر شده به مشتریان خود میفروشند. شرکت هایی هستند که با مجوزرسمی  وزارت صنعت معدن و تجارت مشغول فعالیت میباشند.

با توجه به تجربه بنده حقیر کسانی که میخواهند در این نوع فروش فعالیت کنند توصیه میکنم این مدل از فروش و بازاریابی برای کسانی که هیچ سابقه فروشندگی ندارند و علاقمند هستند فروش یاد بگیرند بسیار خوب و مفید است.میتوانند چند ماهی را فعالیت کنند و سیستم فروش مویرگی و فیس تو فیس را یاد بیگرند.ولی برای انتخاب شغل آینده به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

بهزاد اسدی
فعال حوزه فروش و بازاریابی/کارشناس ارشد MBA/سرپرست فروش و مشاور کسب و کار های کوچک و متوسط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

Must Read

ترفند های فروش

در قسمت اول از ترفندهای فروش خیلی کوتاه و مختصر و کاربردی به یکی از روشهای موثر در فروش میپردازیم که باعث...

هفت استراتژی افزایش فروش

هفت استراتژی افزایش فروش ! شما به فروش بیشتر احتیاج دارید ، همین الان هم احتیاج دارید در مقاله هفت...

زبان بدن در تجارت

دانلود رایگان کتاب زبان بدن در تجارت زبان بدن در تجارت زﺑــﺎن ﺑــﺪن ﺷــﻤﺎ ﺗــﺎﺛﯿﺮ...

کتاب صوتی: قلعه حیوانات

معرفی کتاب قلعه حیوانات کتاب قلعه حیوانات اثر جورج اورول، به‌طور غیر مستقیم اشاره به شرایط حاکم بر شوروی سابق در طول جنگ...

روش های کاهش استرس

توصیه های برایان تریسی برای کاهش استرس