خانه دسته‌بندی نشده بازاریابی شبکه ای چیست؟

بازاریابی شبکه ای چیست؟

بطور خیلی خلاصه و مختصر اگر بخواهیم بازاریابی شبکه ای ((Network Marketing یا بازاریابی چند سطحی (Multi-level Marketing ) را تعریف کنیم میتوان گفت  نوعی فروش است که در آن محصولات یک یا چند شرکت را بدون تبلیغات و بدون واسطه به صورت چهره به چهره و تنها با تبلیغات دها به دهان به فروش میرسد. در این مدل از فروش در کشورهای آمریکای شمالی، چین، ژاپن، کشورهای اروپایی از قبیل آلمان و ایتالیا طرفداران بسیاری دارد و میتوان گفت سردمداران این نوع فروش هستند.البته در کشور چین این روش فروش غیر قانونی اعلام شده ولی در 50 ایالت آمریکا قانونیست. باید گفت با توجه به آمار 60 الی 75 درصد افراد در بازاریابی شبکه ای به سود دلخواه نمیرسند.

ناگفته نماند بازاریابی شبکه ای با بازاریابی هرمی تفاوت دارد.در بازاریابی هرمی مانند گلدکوئیست و گلد ماین، هیچ محصول واقعی برای فروش نیست و صرفا قول ارائه یک شیئ ارزشمند مثل سکه و طلا و مانند آن که واقعیت خارجی ندارد به افراد فروخته میشود.در واقع یک توهم گرانقیمت را به هزینه بالایی به افراد میفروشند که در کشور ما کاملا غیر قانونی است وبا آن شدیدا برخورد میشود ولی در بازاریابی شبکه ای محصولات  کمپانی ها با روشی که در بالا ذکر شده به مشتریان خود میفروشند. شرکت هایی هستند که با مجوزرسمی  وزارت صنعت معدن و تجارت مشغول فعالیت میباشند.

با توجه به تجربه بنده حقیر کسانی که میخواهند در این نوع فروش فعالیت کنند توصیه میکنم این مدل از فروش و بازاریابی برای کسانی که هیچ سابقه فروشندگی ندارند و علاقمند هستند فروش یاد بگیرند بسیار خوب و مفید است.میتوانند چند ماهی را فعالیت کنند و سیستم فروش مویرگی و فیس تو فیس را یاد بیگرند.ولی برای انتخاب شغل آینده به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

بهزاد اسدی
فعال حوزه فروش و بازاریابی/کارشناس ارشد MBA/سرپرست فروش و مشاور کسب و کار های کوچک و متوسط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

Must Read

تئوری لاک پشت

تئوری لاک پشت این مقاله در مورد تئوری بسیار کاربردی ست که در زندگی شما فوق العاده میتواند کاربردی...

بهانه های ذهن فقیر

بهانه های ذهن فقیر بهتر است کمی با خود روراست باشیم و بهانه تراشی را کنار بگذاریم.همین ابتدا باید...

کتاب درآمد رویایی از برایان تریسی

کتاب درآمد رویایی از برایان تریسی این کتاب برای کارمندانی نوشته شده است که لایق درآمدی بسیار...

معجزه شکر گزاری

این کتاب نوشته ی راندا برن است .در این کتاب برای ۲۸روز تمرین شکر گذاری وجود دارد. این تمرینات طوری تنظیم...

فروشنده ناشی

فروشنده ناشی کیست؟ فروشنده ناشی به فروشنده ای گفته میشود که در ابتدای کار فروش قدم گذاشته و میخواهد...